Hydraulik jest to osoba, która montuje, instaluje oraz naprawia instalacje kanalizacyjne, wodne, a także centralnego ogrzewania. Inaczej nazywany jest monterem instalacji sanitarnych.

Mimo, że fach ten jest potrzebny, coraz mniej osób decyduje się na uczenie się w tym zawodzie. Dlaczego? Być może ze względu na szeroki wachlarz umiejętności, jakie musi posiadać. Usługi hydrauliczne nie ograniczają się jedynie do jednego gatunku napraw czy montażu tylko jednego rodzaju instalacji.

W zakres usług hydraulicznych wchodzą takie zadania, jak:
– instalacje wodno – kanalizayjne (wymiana instalacji, udrożnienia kanalizacji, podłączenia i konserwacja urządzeń sanitarnych),
– instalacje centralnego ogrzewania (wykonywanie, konserwacja i wymiana tych instalacji),
– instalacje gazowe (podłączanie urządzeń, spawanie instalacji, sprawdzanie szczelności),
– pogotowie wodno – kanalizacyjne (zabezpieczanie i usuwanie awarii, udrażnianie kanalizacji),
– spawanie (instalacji gazowych i centralnego ogrzewania).

By zostać hydraulikiem, należy skończyć szkołę zawodową o profilu technicznym. Tam przyszły fachowiec zdobędzie podstawową, a zarazem niezbędną wiedzę do wykonywania tego zawodu. Będzie miał też okazję, by wykorzystać osiągniętą wiedzę w praktyce podczas stażu. Jeśli chodzi o zarobki, hydraulik kraków największy dochód może uzyskać prowadząc własną firmę. Ważna jest też lokalizacja. Usługi hydrauliczne bardziej potrzebne są w dużym mieście, gdzie jest więcej lokali mieszkalnych. Pracując dla firmy, hydraulik nie jest w stanie zarobić kroci.