Ostre bóle, które nie mogą zostać powstrzymane konwencjonalnymi metodami coraz częściej leczone są metodami alternatywnymi. Dużą popularność w ostatnich latach zyskały tzw. konopie medyczne. Kojarzone głównie z psychodelicznymi właściwościami rośliny, pomagają ludziom w łagodzeniu objawów wielu chorób. Lecznicze właściwości wynikają z zawartości CBD, czyli kannabidiolu.

Lek z konopi powinien zawierać duże stężenie tej substancji, często stosuje się sam wyizolowany związek, np. w postaci oleju. Wykorzystywany jest on jako środek przeciwbólowy, przeciwdrgawkowy i przeciwzapalny. Łagodzi też nudności, jest silnym przeciwutleniaczem i pomaga uporać się z problemami psychotycznymi. Konopie medyczne nadal budzą wiele kontrowersji, ponieważ ludzie kojarzą je z marihuaną, czyli narkotykiem wykonywanym z konopi indyjskich. Świadomość społeczna jest bardzo uboga, a konopie medyczne to często jedyny sposób na poradzenie sobie z bólami i innymi dolegliwościami często towarzyszącym nowotworom. Warto zaznaczyć, że CBD nie posiada psychoaktywnych efektów, takich jak THC. Dodatkowo organizm dobrze toleruje jego przyjmowanie, a skutki uboczne są rzadkie i łagodne. Zachód europy coraz częściej stosuje go w terapii, ale w Polsce jest to rzadkość.

Na szczęście 1. listopada ubiegłego roku w życie weszła ustawa, która ma wprowadzić na półki aptek konopie medyczne. Występuje, jednak problem z rejestracją i transportem surowca. Sprowadzanie go z zagranicy wiązać się będzie z wysokimi kosztami, więc osoby, które chciałyby stosować lek z konopi, muszą przygotować się na spory wydatek. Niemniej jednak są to koszty warte poniesienia.