Większość rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że skóra niemowlaczka jest bardzo delikatna i wymaga specjalnej pielęgnacji. Na szczególną uwagę zasługuje pościel. Maluszek w pierwszych tygodniach po urodzeniu gros czasu spędza w łóżeczku lub w wózku. Tkaniny, z którymi się styka nie mogą go w żaden sposób podrażniać, ani przerywać snu.

Kiedy wybieramy pościel dla niemowlaka musimy przede wszystkich zwrócić uwagę na materiał, z którego została uszyta. Największą popularnością cieszy się bawełna. Jest to tkanina oddychająca, bardzo miękka i przyjemna w dotyku. Jeżeli dodatkowo włókna zostały wyprodukowane z bawełny, pochodzącej w ekologicznych upraw, wtedy możemy mieć pewność, że ani poduszeczka, ani kołderka nie miały kontaktu ze szkodliwymi substancjami, np. pestycydami.

Na rynku znajdziemy również dziecięcą pościel z flaneli, perkalu oraz z satyny. O ile flanela i perkal są tkaninami, które świetnie sprawdzają się zimą oraz jesienią, o tyle satyna jest materiałem cienkim, przeznaczonym na cieplejsze pory roku. Wszystkie wymienione materiały są miękkie i delikatnie otulają ciałko maluszka. Natomiast, jeśli zależy nam na większej trwałości to tutaj najlepsza będzie pościel z perkalu.

W sklepach możemy znaleźć pełne zestawy pościelowe, które obejmują takie elementy, jak: poduszka i kołdra dla dziecka, ochraniacze na szczebelki, organizer na dziecięce akcesoria, np. pieluszki, krem itp., rożek niemowlęcy, baldachim na łóżeczko oraz moskitiera. Oczywiście każdy z tych elementów możemy dobrać oddzielnie lub zdecydować się na mniej bogaty zestaw.